Başvuru Şartları

Green Card çekilişine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır.

Kuraya katılabilmek için DV programının eğitim VEYA meslek deneyimi koşullarına uygun olmalısınız:
Kuraya katılabilmek için, lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalı (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamış olmalısınız)
VEYA
Son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız. iş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı‟nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır.

O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Eğer bu koşullara uygun değilseniz DV programına başvuru YAPMAMALISINIZ.
Eğitim veya meslek deneyimi koşullarının yanında DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmalısınız. Türkiye bu ülkelerden biridir bu nedenle Türk vatandaşıysanız DV programına katılabilirsiniz.

(Uygun ülkelerden birinin yerlisi olmak: Çoğu hallerde bu, kişinin doğduğu ülke anlamına gelir. Ancak, kuraya uygun olmanız için iki değişik yöntem daha vardır. ilk olarak; eğer kuraya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş iseniz ve fakat eşiniz uygun olan ülkelerden birinde doğmuş ise, bu durumda eşinizin doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak bu talep, her iki eşin de adlarının başvuru formunda belirtilmiş olması ve vizelerini aldıktan sonra aynı anda ABD’ne giriş yapmaları şartı ile geçerlidir. ikinci olarak; eğer kuraya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş iseniz ancak anne veya babanız o ülkede doğmamışlar veya doğduğunuz sırada o ülkede ikamet etmiyorlardıysa ve o ülke de Green Card kurasına katılmaya uygun ülkeler arasındaysa, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz.)

“Başvuru Şartları” üzerine 5 yorum

  1. Ustadim muhasebe burosunda çalışıyorum herhangi bir belgem yok 3 tikdir ordayim ama sigortam 1.5 yldir inşaat firmasi uzeriden yatiyor. Ben muhasebe bürosunda calistigimi nasil kanitliyacam bizden nasil belgeler istiyorlar siteden baktim svp 7 ve üzeri gözüküyor muhasebe bu arada liseti aciktan okuyorun

  2. merhabalar ben üniversite okuyorum daha 2 yıllık sigortamda yok başvurabilir miyim? Bir sıkıntı olurmu?

    1. Sigorta olup olmaması önemli değil zaten, lise mezunu olduğunuz için başvurabilirsiniz tabi ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir