Green Card Hakkında

Green Card nedir ?

Green Card, ABD vatandaşı olmadığı halde ABD’de süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olmanızı sağlayan resmi göçmen vizesidir.

Green Card (Çeşitlilik Göçmen Vizesi) çekilişi nedir?

Her yıl Amerikan Kongresi yetkisiyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çeşitlilik Göçmen Vize Programı kapsamında 50.000 kişiye kura ile Green Card (çeşitlilik göçmen vizesi) verilmektedir.

Her sene düzenlenen DV programı, basit ama bazı katı kurallarla sınırlandırılmış, yeterlilik şartlarına uyan kişilere sağlanmaktadır. DV programını kazananlar, bir bilgisayar tarafından rastgele yapılan çekiliş neticesinde belirlenmektedir.

Green Card çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için İngilizce bilme şartı aranmamaktadır.

Çekilişi kazanmak otomatikman Green Card almak anlamına gelmez. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısından daha fazla sayıda kişiye çekilişi kazandığına dair bilgi veriliyor. Bu kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişilere Green Card almalarını sağlayan vizelerden tahsis ediliyor.

Green Card ile;

• ABD’de omur boyu resmi olarak oturma ve çalışma hakkına sahip olursunuz.
• Oy kullanmak dışında, Amerikan vatandaşlık haklarının neredeyse tamamına sahip olursunuz.
• Amerikan Devlet Üniversitelerine burs başvurusu yapabilir, öğrenim görebilirsiniz.
• Amerikan Devlet Daireleri dahil her yerde çalışabilir ve kendi iş yerinizi açabilirsiniz.
• Green Card ile ABD’de yasamaya başladıktan 5 yıl sonra Amerikan Vatandaşı olabilirsiniz. (Türk vatandaşlığınızı kaybetmeden)

Başvuru şartları:
Green Card Çekilişine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir