Sıkça Sorulan Sorular

Amerika’da bulunanlar çekilişe başvurabilir mi?

Evet. Başvuru sahipleri Amerika’da veya başka bir ülkede bulunabilirler.

Başvuruda bulunabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Green Card cekilisine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl calismis olma kosulu vardir.

Kuraya katılabilmek için, lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalı (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamış olmalısınız)
VEYA
Son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız. iş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı‟nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Başvuruma hangi aile fertlerini dahil etmeliyim?

Başvurunuza eşinizi ve 21 yaşından küçük ve bekar olan bütün çocuklarınızı(öz çocuklarınızı, eşinizin bir önceki evliliğinden olan çocuklarını veya ülkenizin yasalarına uygun olarak evlat edinmiş olduğunuz çocuklarınızı) eklemelisiniz. Eşinizden ayrı olsanız bile onu başvurunuza eklemelisiniz. Fakat, resmi olarak boşanmışsanız eşinizi eklemenize gerek yoktur.

Aile fertlerim ABD’ye gelmeyecek, buna rağmen onları başvuruya eklemeli miyim?

Aile fertlerinizi başvurunuza eklemeniz ilerde sizinle birlikte gelmelerini gerektirmez. Sizinle birlikte gelmek istemeseler dahi aile fertlerinizi (eşinizi ve 21 yaşından küçük çocuklarınızı) başvuruya dahil etmelisiniz.

Green Card çekilişine bir aileden birden fazla kişi başvurabilir mi?

Evet. Çekilişe katılmaya yeterli tüm aile fertleri ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler.

Green Card başvuru formuma yeni doğmuş bebeğimin fotoğrafını da eklemem gerekli mi?

Evet, Green Card çekilişi başvuru formunda adı geçen herkesin fotoğrafının formunuza eklenmesi gerekmektedir.

Kazananlara sonuç nasıl bildirilecek?

Green Card çekilşinde sonuçlar sadece online olarak açıklanacaktır. Çekiliş sonuçları Mayıs ayından itibaren ABD Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden kontrol edilebilecektir.

Yesilkart.gen.tr olarak biz de cekilis sonuclarinizi kontrol edip, kazanmaniz durumunda sizi haberdar edecegiz. Siz de size saglayacagimiz Green Card başvurusu konfirmasyon numaranız ile DV 2014 çekiliş sonuçlarını kontrol edebilirsiniz.

Kazanmak için İngilizce bilmek gerekli midir?
Hayır, çekilişi kazanmak ya da göçmen vizenizi alabilmek için İngilizce bilmenize gerek yoktur.

Green Card çekilişini kazanmam halinde T.C. vatandaşlığımı kaybeder miyim?

Hayır. Çekilişi kazanmanız ya da Green Card sahibi olmaniz T.C. vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz.

“Sıkça Sorulan Sorular” üzerine 3 yorum

  1. merhaba ben bu konuları görüşmek üzere ofisinize gelmek istiyorum mailimden bana ulaşır mısınız rica etsem.

  2. merhabalar green card ben üniversite okuyorum başvurmak istiyorum lise mezunu olarakmı işaretlemeliyim yoksa üniversite terk olarakmı yapmalıyım bazı videolarda lise mezunu dıyende oluyor terk olarak işaretleyın diyenlerde oluyor yardımcı olabılır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir