Washington State


Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree6Likes
 • 1 Post By Paranoid
 • 5 Post By Paranoid

Konu: Washington State

 1. #1
  Member Paranoid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  83

  Washington State

  Yerleşmeyi planladığım eyalet

  Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Eyalet, Seattle, Spokane gibi ABD'nin sayılı büyük şehirlerini barındırır. Eyaletin kuzey sınırları Kanada'ya komşudur. Eyaletin genelinde sanayi gelişmiştir. En önemli sanayi kolu ise ormancılıktır. Bölgedeki dağlık alanlarda iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Ancak nehirlerdeki vadilere inildikçe bitki örtüsünde küçük değişiklikler görülür. Seattle şehrinin Büyük Okyanus'ta liman oluşturduğu bölge, dünyanın en güvenilir limanlarından biridir.

  Washington'da yıllık hava sıcaklıkları doğudan batıya değişkenlik göstermektedir. Batıdaki dağlık alanlar ve kıyılarda Okyanus iklimi hakimken, eyaletin doğusunda ise Karasal İklim görülmektedir. Eyaletin hemen hemen tümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bölgedeki dağlık alanlarda hava yıl boyunca 10 derecenin altındadır. Ancak alt düzlüklerde hava ılımanlaşır ve yoğun yağış ve sis görülmeye başlar. Tarım yapmaya uygun alan miktarı, diğer komşu eyaletlere göre daha azdır.

  Bölgede büyük dağ sıraları yer almaktadır. Tüm Amerika kıtasının batısını çevreleyen dağ sıraları bu eyalette yer yer yerini yüksek zirvelere bırakmaktadır. Bölgede ABD'nin en uzun nehirlerinden Kolumbiya Nehri yer almaktadır. Bu nehir çoğu yerde akaçlanarak ve başka nehirlerden kaynak alarak Büyük Okyanus'a dökülmektedir. Nehir boyunca ekonomik faaliyetler ve nüfus belirgin bir rol oynar.

  Eyalette nüfus büyük şehirlere toplanmıştır. Bölgede tarım ve hayvancılık, coğrafi yapı nedeniyle oldukça gerilerde olduğundan, bölgedeki köyler ya çok büyüktür ya da çok seyrektir. Seattle ve çevresinde kâğıt, kereste, mobilya, deniz ürünleri, gemi sanayi gibi farklı iş alanları mevcuttur. Bölgede Microsoft'un bir kampüsü yer almaktadır. Bölgedeki en büyük 3 şehir Seattle, Spokane ve Tacoma'dır.

 2. #2
  Member Paranoid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  83
  Vizeyi aldıktan sonra yaptığım araştırmalar sonucunda Seattle şehrine yerleşmeyi planlıyorum. Hem Forbes 100 şirketlerinin fazlalığı (Amazon, Microsoft, Boeing, Starbucks, TMobile, Nintendo, Weyerhaeuser vs), hem şehirin grunge müzik türüne ev sahipliği yapması (Kurt Cobain, Jimi Hendrix vs..), eyaletin doğasının yemyeşil olmasından dolayı eyaletin takma adının Evergreen state olması ve kahve kültürü konusunda İtalya'nları kıskandıracak derecede sağlam altyapısı (starbucks'ın ilk açıldığı yer ancak yerel halk çok daha iyi coffeeshop'lar bulunduğundan Starbucks'ı tercih dahi etmiyormuş) nedeniyle burayı seçtim

  Emlak fiyatları ülke geneline göre fazlasıyla yüksek ancak Bellevue gibi biraz şehir dışı semtlerde uygun (100m2 2+1 yaklaşık 1.500usd) sayılabilecek kaliteli daireler bulunabiliyor. Trafik sorunu var ancak toplu taşıma ve bisiklet kullanımı yaygın olduğundan İstanbul'a kıyasla rahatsızlık verici değil (işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde özellikle google maps'ten kontrol ettim )

  Ağırlıklı olarak Amerika'lı hipsterların ve computer geeklerin yaşadığı ancak uzakdoğulu populasyonunun da %30 civarı olduğu şehirde halkın eğitim düzeyi ülke geneline oranla oldukça yüksek. Özellikle güneybatı ve güneydoğu eyaletlerine kıyasla Türk nüfusu düşük diyebilirim (600bin içinde ~8000) ki bunun nedeni tahminimce bol yağışlı ve kapalı havası ile 10 saatlik zaman farkı olabilir.

  Orada yaşayan arkadaşlardan, içeriğe katkı yapacaklara şimdiden teşekkürler
  drizzt likes this.

 3. #3
  Senior Member murat.md - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Bulunduğu yer
  Houston,TX
  Mesajlar
  580
  Bende Oregon ve Washington'a baya bi merak salmıştım. Seattle liman anlamında dünyanın sayılı limanları arasında. Bunu araştırma nedenim eşimin mesleği ile alaklıydı. Eşim ithalat yaptığından dolayı bu bölge bana da sıcak gelmişti. Yaşam standartları sizinde söylediğiniz gibi yüksek. Bende sıkıntı yaratan konu çok sık gidip gelmeyecek olsakta Aktarma ile yaklaşık 24 saat sürede ülkenize dönecek olabilmek. Sonuçta yoğun tempo ile yılda 1 kez gerçekleştireceğimiz bir yolculukta olsa bu kadar yorulmayı göze alamadım. Tabii birde bu bölgenin genelde slikon vadisi olması ve genel olarak bilişim ağırlıklı iş kollarının olması nedeni ile ilk anda tutunma açısından zor olacağına kanaat getirmem oldu. Ama henüz mülakata dahi girmiş değilim. Bir bakmışsınız Seattle da komşu olmuşuz

 4. #4
  Member Paranoid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  83
  seattle'a aktarmalı lufthansa seferleriyle Frankfurt bekleme süresi dahil ~16 saatte uçulabiliyor. THY'nin San Francisco'dan sonraki ilk ABD direkt uçuş noktasının Seattle olması büyük ihtimal.. Daha önce deneme uçuşları yapılmış
  Benim de uzmanlığım supply chain olduğundan Seattle tercih ediyorum. Amazon bu konuda sektörün amiral gemisi ne de olsa

 5. #5
  Member Paranoid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2014
  Mesajlar
  83
  Mart'15'de yaptığımız 1 aylık seyahat sonucunda Seattle'da yaşamaya kesin olarak karar verdik. 24 Haziran'da temelli olarak yerleşiyorum

  Daha önceki post'larda, internetten araştırarak paylaştığımız her şeyin doğru olduğunu gördüm. Ek olarak şehir aşırı derecede güvenli. Washington eyaleti, güney eyaletlerine kıyasla çok çok düşük oranda evsiz barındırıyor. Sokaklarda neredeyse hiç rastlamadım diyebilirim. Bunun nedeni olarak hem yaşamın nispeten pahalı olması hem de iklimin sokakta yaşamaya pek müsait olmaması diyorlar ki bence de mantıklı.
  Seattle'da zaruri harcamalar gerçekten pahalı. Her ne kadar ABD'nin en pahalı 10 şehri arasında olmasa da emlak piyasası ve market alışverişleri en önemli gider kalemini oluşturuyor. Seattle halkı doğal ve sağlıklı yaşama o kadar adapte olmuş ki şehirde neredeyse hiç walmart ya da mcdonalds göremiyorsunuz. Neredeyse bütün önemli caddeleri yokuş olsa da bisiklet kullanımı yaygın. Yokuş konusunda gelince hafif bir eğimden bahsetmiyorum, İstanbul Maçka yokuşunu bilenler ne demek istediğimi anlayacaktır
  Klasik bir Amerikan şehrinden ziyade Avrupa şehrine daha yakın bir yaşam tarzı bulunuyor. Çok yüksek gelirli insanlar dahi küçük arabalar ve yıpranmış giysilerle dolaşıyor. Özellikle teknoloji sektöründe deneyimli arkadaşların iş bulması gayet kolay gözüküyor (hele bir de kod yazıyorsa..).
  selin, drizzt, Emirata and 2 others like this.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •