Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile iş insanlarına ve şoförlere vizelerin kaldırılması konusunda anlaştıklarını dile getirdi. Detaylar haberimizde;

cavusoglu-rusya-ile-vize-konusunda-anlasildigini-duyurdu-687x400.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen akşam yemeğinde büyükelçilere hitap etti. Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı görüşmede, Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması ve Suriye ile İdlib konularının ele alındığını ifade etti.

Çavuşoğlu vizeyle ilgili kararı; “İş adamlarımıza, özellikle tır ve kamyon şöförlerimize, resmi pasaport sahiplerine, servis pasaport sahiplerine vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık.” sözleriyle bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş insanları ile kamyon ve tır şoförlerine vizelerin kaldırılması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

https://img.paratic.com/dosya/2018/0...glu-duyuru.jpg

“Bir yerden başlamamız lazım” diyen Çavuşoğlu, bayramdan sonra ortak çalışma gruplarının bir araya gelerek bunu yürürlüğe koyacaklarını söyledi. “Temennimiz tabii vizelerin tamamen kalkması. Yaşadığımız krizden önce böyleydi. Hatta pasaportsuz karşılıklı seyahatin görüşmelerine bile başlamıştık.” dedi.

74 ülkeyle vizelerin kaldırıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tüm kurumlar gibi Dışişleri Bakanlığı’nın da daha güçlü olacağını dile getirdi.

https://img.paratic.com/dosya/2018/0...-kolayligi.jpg

Girişimci dış politikanın, iş dünyasının iş adamlarının iş kadınlarının ve milletin girişimci ruhunun yansıması olduğunu aktaran Çavuşoğlu, Türkiye’nin insani yardım konusunda diğerlerine göre açık ara birinci sırada yer aldığını söyledi. Ve bunun karşılığının alındığının üzerini çizerek; “Şu günlerde bize en çok destek çıkan ülkelerin bugüne kadar zor günlerinde yanında yanlarında olduğumuz devlet, millet ve haklar olduğunu da görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Girişimci ve insani dış politikayı dünyanın her yerinde etkin bir şekilde yürütmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, bunun için çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

https://img.paratic.com/dosya/2018/0...astik-dedi.jpg

ABD’nin yaptırımları hakkında da konuşan Çavuşoğlu; “ABD ile yaşadığımız sorun gerçekten bugün sadece bizim değil tüm Avrupa’nın ve dünyanın rahatsız olduğu sebeplerden. Dayatmacı bir ülkeden bahsediyoruz” diyerek yine de var olan sorunları konuşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Tüm bunların yanında bazı kaynaklarda; Çavuşoğlu’nun İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi’ye, Cenova’da Morandi Köprüsü’nün bir kısmının çökmesi nedeniyle hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği yazıldı. Ayrıca Çavuşoğlu’nun Milanesi’ye İtalya’nın Türkiye’ye verdiği destekten ötürü de teşekkür ettiği bildirildi.


Haberin Kaynağı: https://paratic.com