ABD'de Vatandaşlık Başvuru Süreci...


Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 126 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree152Likes

Konu: ABD'de Vatandaşlık Başvuru Süreci...

 1. #1
  Senior Member arusel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  186

  ABD'de Vatandaşlık Başvuru Süreci...

  Çekilişten kazandığım Greencard'la bulunduğum burda bir iki gün önce, vatandaşlığa başvuru için gerekli olan ABD'ye ilk girişten itibaren başlayan 5 yıllık bekleme süremi doldurarak, bugün gerekli evrakları hazırladım ve Dallas/Lewisville TX Lockbox Facility'e Certified Express mail olarak gönderdim.

  Süreç genelde 4 ile 6 ay civarı sürüyor. Gelişmeleri buradan paylaşacağım. Konunun daha derli toplu olması için de ilk mesaja da gelişmeleri ekleyeceğim.

  Parmak izi verme sürecini geçtim. Haziran 9 da mülakatım var. Sonrasında ise muhtemelen Temmuzun ortalarında yemin töreni olacak. Yemin etmeden vatandaşlık sertifikasını vermiyorlar, dolayısıyla da ancak yemin töreninden sonra vatandaş olabiliyoruz. Gereken notları alıyorum. Süreç bitince detaylı olarak yazacağım.

  Mart'ın onbeşinde bana 2.5 saat mesafedeki Application Support Center'a parmak izi vermek için gittiğimde, bana içinde mülakatta gireceğimiz ingilizce sınavında çıkacak soru ve cevapları içeren bir kitapçık vermişlerdi. Kitapçığın içinde CD de vardı (ki ona hiç bakmadım). Ayrıca cevabı değişen, ya da değişme ihtimali olan (seçim sonucu) soruları içeren bir A4 kağıt da verdiler.
  Uzun bir bekleyişten sonra (bana uzun gelmişti) Nisan'ın 5'inde dosya durumumu takip ettiğim ve USCIS'e üye olmayı gerektirmeyen Case Tracker isimli application'da (Iphone için ismi böyle, Android için de mutlaka vardır ama ismini bilmiyorum) benim durumumun önce in-line olduğunu Nisan'ın 11'inde de Interview Scheduled şeklinde güncellendiğini gördüm. Bu da mülakat tarihimin belirlendiğini ve içinde mülakat tarihini de barındıran bir mektubun bana doğru yola çıktığını gösteriyordu. Nisan'ın 15'inde mektubu aldım ve mülakat tarihinin Haziran 9 olarak belirlendiğini gördüm.
  Neredeyse iki ay zamanım vardı. Sıra oturup sorulara bakmaya ve cevapları ezberlemeye gelmişti. Ama sorular o kadar basitti ki mülakata birkaç gün kalana kadar hemen hemen hiç bakmadım.
  Benim Field Office (mülakatın, bazı yerlerde yemin töreninin de yapıldığı USCIS binası) El Paso'daydı ve yaklaşık 300 mil uzaktaydı. O yüzden Haziran'ın dokuzunda sabah 4 gibi yola çıktım. Yaklaşık bir 4,5 saat yolculuktan sonra oraya vardım. Randevu saatinden yarım saat öncesinden daha önce gelinmesini istemedikleri için etrafta biraz vakit geçirdim ve 9:45 gibi kapının orada bekleşen insanların arasına girdim. Telefona izin vermedikleri için arabada bırakmıştırm. X-Ray'deki memur benim mülakat mektubunu ve kimliğimi (ehliyet) alarak sisteme giriş yaptı. Daha sonra 1 no'lu penecereye gönderildim. Ordaki memur da benim mülakat mektubunu ve kimliğimi aldı, listeden ismimi işaretledi ve evraklarımı geri vererek şurdaki bekleme odasında bekleyin, bir memur sizi çağıracak dedi.
  Bekleme odasında yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra bir kadın memur benim adımı ve soyadımı katlederek beni çağırdı. Odasına geçtik. Beni beklettiği için özür diledi ve hemen yemin ettirerek Greencardımı istedi. Sonra da benim onlara doldurarak gönderdiğim başvuru formunun üzerinden geçmeye başladık. Oraya yazdığım her şeyi bana tasdik ettiriyordu. Adres (ki hemen aklıma gelmedi, çünkü birkaç ay önce değiştirmiştim) SSN numaram (son 4 rakamı aklıma gelmedi, cebimden çıkarıp baktım).
  Daha sonra birth certificate sordu. Ben de bizde o yok dedim. Bu sefer benim vukuatlı nüfus kayıt örneğimi bana göstererek bu mu diye sordu. Ben de evet dedim. Bu onun yerine geçiyor. Sonraki sorusu ise şöyleydi. Bu vukuatlı nüfus kayıt örneği ingilizce ne demek? Bilmiyorum dedim (gerçekten ne bileyim ne demek). Sadece birth certificate yerine geçtiğini biliyorum, ingilizcesini bilmiyorum dedim. Tamam dedi. Babanın father, annenin ise mother demek olduğunu anladı ama bu sefer de medeni hali ve dini bölümünde takıldı, onları sordu. Ben de birincisi evli olup olmadığımı belirtiyor, ikincisi ise dinimi belirtiyor dedim. "vedini" religion mı dedi. Yok dedim "ve" and demek, "din" religion demek şeklinde izah ettim. Belgedeki diğer kişilerin kim olduğunu sordu, kardeşlerim dedim. İlginç geldi kadına. Tamam dedi ve formdaki diğer verdiğim cevaplara geçti. Şimdi çalıştığım işyerinde halen çalışıp çalışmadığımı sordu. Son 3 adresimi teyit ettirdi. Geldik ondan sonra eğlenceli sorulara. Bunların arasında komunist, nazi, kadın tacirliği, gibi sorular da vardı. Sahte evlilik sorusunda ise Senin piyangodan Greencard kazandığını biliyorum ama yine de sormak zorundayım. Greencardı almak için bu tür bir evlilik yaptın mı diye sordu.
  Formun üzerinden geçmeyi bitirdiğimizde 2 ayrı yere imza attırdı ve sınav kısmına geçtik.
  Bana bir tane A4 sayfayı uzatarak orda bulunan 3 cümleden birinicisini okumamı söyledi. Basit bir cümleydi. Okudum. Sonra içinde ikinci bir A4 sayfasını uzatarak 2. boşluğa söylediği cümleyi yazmamı istedi. Dediği cümle şu şekilde idi "Washington is on the dollar bill" Ben ilk seferinde "Washington is a dolar bill" yazdım. Kadın dedi ki bir daha söyliyeyim yavaşça, ve tekrar etti. Ben "Washington is a on the dolar bill" şeklinde düzeltince yine uyarı geldi. Bi fazlalık var orada diye. Öyle deyince şöyle bir göz attım ve "Washington is on the dolar bill" yazdım. Bu sefer doları heceler misin dedi. İsteği tuhaf geldi ama yaptım. Dayanamadı bu sefer ve dedi ki. Dolarda bir harf eksik. Ondan sonra "Washington is on the dollar bill" yazdım ve kadın derin bir oh çekti ve yazamayacaksın diye korktum dedi (aynen böyle). Ben de korktuydum hakikaten, çünkü son seferde de yazamasaydım kalıyordum ve yeniden mülakat ayarlanması, gitme gelme vs bi sürü zaman kaybı, eziyet olacaktı. Neyse ki kadının özverili davranması sayesinde bu etabı da sorunsuz atlattım.
  Sırada ABD tarihi ve coğrafyası hakkında sorular vardı. 10 sorudan 6'sını bilmem gerekiyordu. İlk altısını bilince soru sormayı bıraktı ve senin vatandaşlık için kabul edilmeni önereceğim, yakında yemin töreninin nerede ve hangi tarihte olacağına dair bir mektup alacaksın dedi.
  Benim Naturalization Certificate'de olacak bilgileri içeren bir kağıt verdi, onları dikkatlice kontrol etmemi istedi ve bir hata varsa şimdi düzeltmen gerekiyor dedi. (Eğer daha sonra bir hata olur da düzeltmek istersem bedeli 600 dolar imiş)
  Daha sonra beni tebrik etti kapıya kadar uğurladı ve "benim en kolay dosyamdın bugün" dedi.

  Tüm mülakat sadece 10-15 dakika sürmüştü.

  Süreç henüz tamamlanmış değil. Büyük ihtimalle Temmuz'un 22'inde El Paso'da düzenlenecek Oath Ceremony'e katılacağım. Eğer işlemler ona yetişmezse bir sonrakine artık. Nasip bakalım.

  Yemin töreni için beklediğim bildiri de geldi sonunda. Tarih beklediğim gibi 22 temmuz olarak belirlenmiş. Sabah 8'de verdikleri adreste olmamı istiyorlar. Arkadaşlarım olan bir Türk çift ile aynı gün vatandaş olacacağım. Bu da iyi denk geldi.
  Gidiş dönüş 600 mil civarı yol yapacağım, ama sanırım buna değer. Aslında sanmıyorum, kesin değer
  Aynı gün ABD pasaportuna ve ehliyet ebatlarında olan Passport Card'a da başvuru yapacağım. Törenden hemen sonra başvuruları orda kabul ediyorlar.

  Yemin töreni için verilen tarih olan 22 Temmuzda sabah 7:30 da verilen adresteki yerdeydim. Benle beraber gelen ve o gün vatandaş olacak çiftle birlikte. Gece 3 civarı yola çıkmıştık. Bir gram uyku uyumadan, ne ben ne de onlar. Onların mazereti vardı, bizden önce ABD vatandaşı olan yeni bebek onları uyutmuyordu. Benim ise mazeretim yoktu. Heyecan; biraz vardı, ama uyutmayacak kadar değil. Her neyse, sebep çok da umurumda değildi. Varmıştık ya yemin töreninin oraya sağ salim.
  Kapı 8'de açılınca yanlış yerde beklediğimizi anladık. Müstakbel vatandaşlar diğer kapıdan girip oluşturulan 15 kadar kontuarın önünde sıraya girmişlerdi bile. Biz de seçtik bir sıra ve beklemeye başladık. Şansıma ben doğru sıradaydım ama arkadaşlarım diğer sıralara yönlendirildiler. Sıra bana gelince görevli greencardımı aldı ve davet mektubunun arkasındaki klasik soruları (mülakatla yemin töreni arasında yurtdışına çıktın mı, komünist partiye üye oldun mi gibi) sordu ve benim yanıtlarımdan sonra vatandaşlık belgesinin aslını ve fotokopisini imzalattı, belgeyi törenden sonra alabileceğimi, şimdi ise salona girip bana ayrılan koltuğa oturmamı söyledi. Yarım saat içinde herkesin işlemi bitmişti ve salon neredeyse tamamen doluydu.
  Vatandaşlığa hak kazanan 36 farklı ülkeden 652 kişi ve onlarla beraber gelen en az o sayıda misafir de oradaydı. 1,5 saat kadar bekledikten sonra heyet içeri girdi. Yargıç, sunucu, milli marşı söyleyecek bir görevli, mülakatları yapan göçmenlik bürosunun müdürü ve göçmen olarak geldiği ABD'de şimdi doktor olan bir misafir konuşmacı heyeti oluşturan kişilerdi. Bir kişi daha vardı heyette ama görevini hatırlamıyorum.
  8 kişilik tören mangası törenin başlangıcında ve sonunda ABD bayrağını ve diğer sancak (sanırım) gibi şeyleri sahneye yerleştirip sonra da sahneden aldılar.
  Bayrak konulduktan sonra milli marşı ayakta söyledik.Okunan Obama'nın mesajından sonra sunucu alfabetik sırayla ülke ismini söyleyerek o ülkeden olan kişilerin ayağa kalkmasını ve ayakta beklemesini istedi. Bu arada okunan ülke isimleri arasında Meksika'nın pas geçilmesi dikkatimi çekti. Her ülke ismi okunduğunda gelen zayıf alkış en son olarak Meksika'nın ismi okunduğunda en kuvvetli formuna ulaştı. Bu da doğaldı, çünkü 652 kişinin 500'den fazlası Meksika'dandı. Vatandaş olanların en yaşlısı 85, en genci ise 18 yaşındaydı.
  Yargıç oradaki hak edenleri vatandaş yapan mahkeme yazısını 10:41'de imzaladığında salonda çılgınca bir alkış koptu. Artık resmi olarak vatandaş olmuştum.
  Hedeflerimden birine daha ulaşmıştım.
  Tören bittikten sonra her koltuk sırasının başına bir görevli geldi ve biz sırayla salonu terk ederken vatandaşlık belgemizi de bize teslim ettiler.
  O gün pasaport başvurularını da alıyorlardı ancak ben başvurmadım. 652 kişilik sırada beklemek istemedim. Nasıl olsa hemen hemen her yerden başvuru yapılabiliyordu. Ertesi gün de çalışmam gerektiği için bir an önce yaşadığım yere dönmem gerekiyordu. Daha gidilecek bir 300 mil daha vardı.
  Pasaport olayını fazla da geciktirmeye niyetim yok açıkçası. Bugünlerde hem pasaporta hem de pasaport card'a başvuracağım.
  Son olarak;
  ABD'nin ve Türkiye'nin çifte vatandaşlığ kabul etmesi karar vermemi kolaylaştırmıştı. Açıkçası eğer çifte vatandaşlığı kabul etmeselerdi yine de ABD vatandaşlığına başvurur muydum? Bilemiyorum. İyi ki o duruma düşürmediler beni.

  Temmuzun 26'sında bulunduğum yerdeki Courthouse'da pasaport başvurumu da yaptım. Hem pasaport hem de pasaport card'a başvurdum. İkisi bir arada 140 dolardı. 26 dolar işlem ücreti gibi bir şey alıyorlar. Bu 26 dolar için kredi kartını kabul ediyorlar, ama pasaport ve pasaport card için sadece check veya money order alıyorlar.
  Pasaport Card alınmasa da olur. Ben greencardı bizden geri aldıkları, yanımızda federal kimlik gibi bir şey olmadığı ve Kanada Meksika ve bazı Karayipteki devletçiklere girişte pasaport taşıma zahmetinden kurtardığı için almayı tercih ettim. Eğer pasaport ve pasaport cardı tek seferde birlikte alırsanız 26 dolarlık işlem ücreti bir defa alınıyor.
  Normal süreçte pasaportunuzu 5-6 haftada alabiliyorsunuz. Eğer hızlandırılmış isterseniz 60 dolar ödeyip bu süreyi 2-3 haftaya düşürebiliyorsunuz. Daha da hızlandırmak istiyorsanız Passport Agency'ler var. Onlardan randevu alıp yakın zamanda seyahat edeceğinize dair proof götürdüğünüzde bu süre çok daha kısalıyor. Eğer özel şirkete 500 dolar civarı extra öderseniz 1 günde bile pasaportunuzu teslim alma imkanı var.
  Pasaportlar 10 yıllık süre ile veriliyor ve 28 sayfa. Eğer çok seyahat ederim diyorsanız hiçbir extra ücret ödemeden 52 sayfa alma imkanı da mevcut.
  Başvuruda vatandaşlık sertifikasını da alıyorlar. Daha sonra pasaportu, vatandaşlık sertfikasını ve pasaport card'ı hep birlikte değil de, ayrı ayrı size geri gönderiyorlar.

  Geçen cuma (5 ağustos) ABD pasaportum, pazartesi (8 Ağustos) ABD pasaport kartım ve Vatandaşlık Sertifikam ayrı ayrı bana ulaştı. Ve bu vatandaşlık süreci de (pasaport işlemlerini de katarsak) tam olarak 6 ayda tamamlanmış oldu. ABD pasaportu hoşuma gitti. Sayfalarında çizimler ve sözler yer alıyor. Bizimkisi çok sade. Pasaport kartı da süslü yapmışlar. Güzel duruyor.

  Darısı sizlerin başına artık...
  Konu arusel tarafından (10-03-2017 Saat 03:53 ) değiştirilmiştir.
  selin, murat.md, Sharm and 23 others like this.

 2. #2
  Senior Member goodluck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Bulunduğu yer
  Fort Myers/Florida
  Mesajlar
  398
  Sûper hayirli ugurlu olsun simdiden
  arusel likes this.

 3. #3
  Senior Member MrBocaRaton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2015
  Bulunduğu yer
  Long Island, NY
  Yaş
  38
  Mesajlar
  234
  Alıntı arusel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çekilişten kazandığım Greencard'la bulunduğum burda bir iki gün önce gerekli olan bekleme süremi doldurarak, bugün ABD vatandaşlığı için gerekli evrakları hazırladım ve Dallas/Lewisville TX Lockbox Facility'e Certified Express mail olarak gönderdim.
  Süreç genelde 4 ile 6 ay civarı sürüyor. Gelişmeleri buradan paylaşacağım. Konunun daha derli toplu olması için de ilk mesaja da gelişmeleri ekleyeceğim.

  Vatandaşlığa başvuru için gerekli şartlar, hazırlanması istenen belgeler, hazırlık süreci, sürecin gidişatı ve nasıl nihayete ereceği gibi konuları da zaman içinde yazmaya çalışacağım.
  Selamlar, Hayırlı olsun. Kaçıncı yılda başvurmuş oluyorsunuz ? Ne kadar süre amerika dışında kaldınız ?

 4. #4
  Senior Member arusel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  186
  Slm
  Tşk ler. Vatandaşlığa en erken, 5.yılın dolmasına 90 kala başvurulabiliyor. Ben 88 gün varken başvurumu yaptım. ABD dışına sadece bir kere çıktım. Onda da 15 gün kalıp geri dönmüştüm.

  Alıntı MrBocaRaton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamlar, Hayırlı olsun. Kaçıncı yılda başvurmuş oluyorsunuz ? Ne kadar süre amerika dışında kaldınız ?
  esa, MrBocaRaton, Emirata and 1 others like this.

 5. #5
  Senior Member fatihk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Bulunduğu yer
  Naples, FL
  Yaş
  30
  Mesajlar
  259

  Exclamation

  Alıntı arusel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Slm
  Tşk ler. Vatandaşlığa en erken, 5.yılın dolmasına 90 kala başvurulabiliyor. Ben 88 gün varken başvurumu yaptım. ABD dışına sadece bir kere çıktım. Onda da 15 gün kalıp geri dönmüştüm.
  Eger N-400 application'da ki USCIS'in belirlemis oldugu priority date 88 gun once ki tarihe denk geliyorsa bu sebepten oturu red alma ihtimaliniz mevcut. Bu durum USCIS field office'de ki adjudicator'in insiyatifine kalacak. Bu arada mulakat tarihi gelme suresi field office'e gore degisir ancak su gunler 6 ay surecegini sanmiyorum. Araligin sonunda fee waiver ile basvurusunu gonderdigim bir arkadasin mulakat tarihi 10 mart 2016 tarihine verildi.
  Konu fatihk34 tarafından (10-02-2016 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir.
  Entered into the U.S with J-1 visa
  Got married to a U.S citizen
  Filed for divorce
  Was picked up and detained by DHS. Was placed in removal proceedings and released on my own recognizance
  Divorce finalized
  Filed I-589 Asylum app with the immigration court
  Got re-married to a U.S citizen
  I-130 was filed with USCIS
  I-130 has been approved upon a stoke interview
  The removal proceedings have been terminated
  I-485 was filed with USCIS
  The unconditional permanent resident card was received.

 6. #6
  Senior Member arusel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  186
  Bildiğim kadarıyla priority date Lockbox facility'nin benim başvuruyu alıp işleme koyduğu tarih. Benim paketi bugün aldılar ama işleme koyup koymadıklarını bilmiyorum henüz. En erken gönderme günü ise, yani 90 gün öncesi ise 06/02/2016'ydı. Yani görünüşte bir sıkıntı yok gibi duruyor.
  91 gün kala başvurusu işleme alınıp da mülakatta bundan dolayı reddedilen birçok örnek de var.
  İkinci konuda ise kesin bir tarih yok gerçekten. VisaJourney'de denk geldiklerimin bazıları Aralık 2015 te başvurmalarına rağmen Mart'a mülakat tarihi aldılar, sizin de yazdığınız gibi. Ama taa geçen sene Haziran, Temmuz civarı başvurup da halen mülakat tarihi alamayanlar da var.
  Benim field office El Paso. Bakalım hızlı mı çalışıyorlar yavaş mı, yakında anlarız.

  Alıntı fatihk34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eger N-400 application'da ki USCIS'in belirlemis oldugu priority date 88 gun once ki tarihe denk geliyorsa bu sebepten oturu red alma ihtimaliniz mevcut. Bu durum USCIS field office'de ki adjudicator'in insiyatifine kalacak. Bu arada mulakat tarihi gelme suresi field office'e gore degisir ancak su gunler 6 ay surecegini sanmiyorum. Araligin sonunda fee waiver ile basvurusunu gonderdigim bir arkadasin mulakat tarihi 10 mart 2016 tarihine verildi.
  Konu arusel tarafından (10-02-2016 Saat 08:01 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  esa
  esa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Senior Member esa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2014
  Bulunduğu yer
  NY-USA
  Mesajlar
  798
  Alıntı arusel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çekilişten kazandığım Greencard'la bulunduğum burda bir iki gün önce gerekli olan bekleme süremi doldurarak, bugün ABD vatandaşlığı için gerekli evrakları hazırladım ve Dallas/Lewisville TX Lockbox Facility'e Certified Express mail olarak gönderdim.
  Süreç genelde 4 ile 6 ay civarı sürüyor. Gelişmeleri buradan paylaşacağım. Konunun daha derli toplu olması için de ilk mesaja da gelişmeleri ekleyeceğim.

  Vatandaşlığa başvuru için gerekli şartlar, hazırlanması istenen belgeler, hazırlık süreci, sürecin gidişatı ve nasıl nihayete ereceği gibi konuları da zaman içinde yazmaya çalışacağım.
  Harikasın...
  arusel likes this.

 8. #8
  Member tfnsylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2015
  Mesajlar
  41
  faydalı bir döküman olur, bekliyoruz.

 9. #9
  Senior Member selin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  6.163
  ben de konudaki yerimi almis olayim... Bu postu zamanla kendi surecime gore editlerim...


  Ben son ~5 yil NY'ta yasadigim icin tum sureci New York eyaletine gore yazacagim. Vatandaslik surecini baslatmaniz icin N-400 formunu doldurup USCIS'e gondermeniz gerekiyor. Bazi eyaletler Texas'a, bazilari da Arizona'ya gondermeli. Nereye gondereceginize su sayfaya bakarak karar vermelisiniz:

  https://www.uscis.gov/n-400

  Ayrica bu sayfada surecle ilgili butun bilgileri de bulabilirsiniz.

  N-400'u 5. yilin bitiminden 90 gun once file edebilirsiniz, ama 91 gun once file ederseniz basvurunuz size geri donebilir ya da surec sirasinda basvurunuz iptal olabilir. O nedenle 90 gunu iyi saymaniz gerekiyor.

  1) Belge gonderimi (8 Temmuz)

  Benim 90 gunum Haziran basi doldu fakat acelem olmadigi icin formu ancak 8 Temmuz gunu gonderdim ve iki hafta icinde 3 farkli posta aldim. Formla beraber check'i de gonderdim (Eger ABD disindaysaniz, iki adet fotograf da gonderiyorsunuz). Eger financial hardship cekiyorsaniz ve ucreti odemeyecek durumdaysaniz daha once fatihk34'un forumda actigi konulari incelemenizi oneririm.

  Oncelikle vatandaslik icin doldurmaniz gereken form su:
  https://www.uscis.gov/sites/default/...form/n-400.pdf

  Formdaki sorularin aciklamalari surada:
  https://www.uscis.gov/sites/default/...n-400instr.pdf

  Bu da ilk basvuruyu yaparken gondermeniz gereken belgelerin listesi:
  https://www.uscis.gov/sites/default/...ttachments.pdf

  Bana gelen 3 postanin hepsi de Form 1-797C, Notice of Action belgesi.

  Ilk belgede formu ve check'i aldiklarini soyluyor. Ikinci belgede uscis sitesinde hesap acmam icin gereken bilgiler var. Ucuncu belgede de biometrics ve fingerprint icin bana verilen randevu bilgileri var. Ben online hesapla ilgili bilgileri buraya yazmayacagim. Malum, forum ahalisi "hala status X'ten Y'ye degismedi, acaba bir sorun mu var" tarzi sorular sorup gereksiz stres yapmaya bayiliyor

  2) Biometrics and Fingerprints (2 Agustos)

  Bugun bana gonderilen belge (uzerinde randevu yeri ve saati olan belge) ve green card'im ile uscis office'e gittim. (Belgede sadece bu ikisini getirmem yaziyordu, sizde de ayni ya da farkli olabilir, o nedenle belgeyi okuyun) Randevum saat 10'da idi ve belgede cep telefonu getirmek yasak yaziyordu. Fakat ben cep telefonu goturdum, tek yaptiklari butun elektronik cihazlari kapatin demek oldu (hem giriste, hem de iceride). Fakat telefonu almadilar ya da iceri almamazlik yapmadilar. Binaya 10:04'te girdim ve butun islemleri bitirip binadan 10:41'de ciktim. Bu kadar hizli cikmayi beklemiyordum Tabii, uygulama ya da hiz farkli yerlerde farkli olabilir.
  Iceride parmaklarin teker teker ve toplu olarak izlerini alip, bir de fotograf cektiler. Bunun yaninda civics teste hazirlanmak icin M-638 verdiler. M-638'i surada bulabilirsiniz:

  https://www.uscis.gov/sites/default/.../M-638_red.pdf

  3) Randevu Bildirimi (13 Subat)

  Bugun postadan mektubumu aldim ve ikinci randevunun 15 Mart gunu sabahi yapilacagini ogrendim. Mektupta, randevuya 30 dakikadan daha once gelmememi soyluyorlar ve yanimda gelirken su belgeleri goturmemi soyluyorlar:

  Mektubun kendisi
  Green Card
  Selective Service Registration karti (askerlik ile ilgili)
  Pasaport
  (Eger ordudan dolayi ya da es durumundan dolayi vatandas oluyorsam ilgili belgeler)

  Bunlarin disinda N400 formuyla beraber gonderdiginiz belgeler varsa, onlarin orjinallerini goturmelisiniz (bosanma, evlenme, mahkeme vs. ile ilgili belgeler)

  4) Randevu (15 Mart)

  Bugun sabahtan yola koyuldum ve 30 dakika once binanin onundeydim (10:10). Guvenlikten gecip ilgili kata ciktim ve hemen oklari takip ederek siraya girdim.

  Mektubumu ve green card'imi aldilar ve bana beni temsil eden biri olup olmadigini, bir cevirmenim olup olmadigini ya da avukatim olup olmadigini sordular. Hepsine de hayir deyince bilgisayarda bir seyler yapip hemen bir sira numarasi verdiler. (10:23)

  Saat 10:54'te benim sira numaram okundu ve ilgili odaya yoneldim. Beni kapidan bir gorevli aldi ve kendi odasina yonlendirdi. (Herhalde icerde 20'den fazla oda vardi ve her odada baska birinin mulakati yapiliyordu). Oturmadan once ayakta elimi kaldirarak yemin ettirdi ve yukarida yazilan belgeleri benden istedi. Sonra civic testi hallettik (onundeki bilgisayardan okuyarak sordu, ben de karsisinda iken cevapladim), okuma ve writing testini yaptik (birer cumle okuttu ve yazdirdi) ve sonra da formun uzerinden gectik. Tum sorulari bana sorup cevaplari onaylatti. (Bir gun onceden butun formu bir daha gozden gecirmenizi tavsiye ederim, cunku bazi sorulari o kadar hizli okuyordu ki dun gece yazilanlara bakmasaydim bazi soylenenleri anlamayabilirdim). Formun bir yerinde bana "By any chance, do you have your birth certificate with you?" diye sordu. Nufus belgesi bana gelen mektupta yazmiyordu fakat ben ne olur ne olmaz bazi ekstra resmi dokumanlari yanimda goturmustum ve birth certificate de bunlardan biriydi. 2-3 hafta once TC Konsoloslugunun noter kismindan nufus kaydinin ingilizcesini istemistim, onlar da yaklasik $10 islem ucreti karsiliginda bu belgeyi vermislerdi.
  Bunun disinda en basta ehliyet de sordu, daha dogrusu butun ID'leri alabilirim dedi, ben de ehliyet de yanimda deyince gormek istedi. Eger ehliyet ya da birth certificate yanimda olmasaydi ne olurdu bilmiyorum, buyuk ihtimal hicbir sey olmazdi

  Konsolosluktan almis oldugum belgenin kopyasini yapip, orjinalini bana geri verdi ve mulakat devam etti. Butun formu okuduktan sonra, onumdeki tableti imzalattirdi ve sonra butun belgeleri (gc, ehliyet, pasaport, birth certificate, sss) bana geri verdi. Bana mulakatin raporunu verdi ve basvurunuzun onaylanmasi icin oneri verecegim dedi. Sonra da odadan ciktim ve binayi 11:25 civarinda terk ettim. Mulakat yaklasik 20-25 dakika surdu.

  Mulakat genel olarak cok rahat gecti ve gorevli bana hic zor anlar yasatmadi

  5) Yemin toreni bildirimi (8 Mayis)

  Bugun yemin toreninin yapilacagi yer ve zamanla ilgili mektup elime ulasti.
  Bana gelen mektubu ve Green Card'imi alip 2 Haziran'da dedikleri adreste olmam gerektigi yaziyor. Bunun disinda evlenme, bosanma, mahkeme vs. kayitlari varsa onlari da goturun, ABD disina ciktiysaniz bu surede onunla ilgili belgeleri de goturun...
  Mektubun arkasinda yemin toreni gununde doldurmak uzere sorulan sorular var (hemen yukaridaki cumlede bahsettigim konularda mulakat gununden yemin toreni gunune kadar durumunuzda gerceklesen degisiklikleri ogrenmek icin).

  Yemin toreninden bir gun once beni USCIS gorevlisi gizli bir numaradan arayip, yemin toreninde yanimda iki tane pasaport sartlarina uygun fotograf getirmemi soyledi. Zaten pasaport basvurusu icin cikartmistim onceden, onlari da yanimda goturecegim.

  6) Yemin Toreni (2 Haziran)

  Sadece Green Card, mektup ve iki adet fotomu alarak yemin torenine gittim. Saat 10'da baslayacakti toren mektuba gore... ben de saat 9:30'da kapidaydim. Hic sira beklemedim, insanlar yeni yeni gelmeye baslamis zaten. Ustumu arayip telefonumu alip iceri soktular... Zaten girer girmez mektubun arkasindaki sorularin cevaplanmis olup olmadigini kontrol ettiler. Mektubu alip naturalization belgesinin ustundeki bilgileri kontrol ettirdiler, sonra welcome package verip bir yere gecmemi soylediler. Salon 400 kisilikti ve bu dedigim kontrol ve beklemelerin hepsi o salonda gerceklesti. Ben siranin onlerinde oldugumdan isim hemen bitti ve sonra onlerde bir koltuga gecip paketin icindeki belgeleri inceledim.
  Paketin icinde vatandas olduktan sonraki sorumluluklar ile ilgili bilgiler var, secimlerde oy kullanma ve secmen kaydini yapma, ayrica bir de DS-11 amerikan pasaport basvurusu formu var.
  Fakat ben zaten onceden online olarak formu indirip 2 sayfasini doldurmustum, dolayisiyla bu formu kullanmadim.

  Belgeleri incelemem bittiginde salondaki herkesin kontrolu de yapilmisti. Daha sonra iceri hakim girdi ve welcome konusmasi yapti, butun toren de 2 - 2,5 saat arasi surdu. Torenin sonunda da hakim herkesi tebrik ederek sertifikasini teker teker insanlara dagitti.

  Eve gidince de naturalization sertifikasinin fotokopisini cektim (cunku orjinalini pasaport basvurusu icin gondermem gerekiyor), ertesi gun de certificate of naturalization, ehliyet, fotograf, DS-11 formu ve bu kisisel belgelerin fotokopilerini alarak postaneye gittim pasaport basvurusu icin.
  Konu selin tarafından (04-06-2017 Saat 20:41 ) değiştirilmiştir.
  Facebook grubumuz açıldı... Katılmak için tıkla! https://www.facebook.com/groups/YesilkartOfficial/

  Facebook sayfamız:https://www.facebook.com/YesilkartOfficial/

  Instagram sayfamız:https://www.instagram.com/yesilkart/

  kişisel profilim:

  twitter @Selin_usa
  https://www.facebook.com/selinnusa
  instagram: @selinn_usa

 10. #10
  Senior Member arusel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  186
  Parmak izi verme sürecini geçtim. Haziran 9 da mülakatım var. Sonrasında ise muhtemelen Temmuzun ortalarında yemin töreni olacak. Yemin etmeden vatandaşlık sertifikasını vermiyorlar, dolayısıyla da ancak yemin töreninden sonra vatandaş olabiliyoruz. Gereken notları alıyorum. Süreç bitince detaylı olarak yazacağım.
  selin, murat.md, Sharm and 3 others like this.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •